logo

04 Aralık 2018

“Hedefimiz Engelli Dostu Bir Altyapı”

CHP Karşıyaka Belediye Başkan Aday Adayı Turabi Değerli, Nüfusun yüzde 7’sinin engelli olduğunu belirterek “Türkiye’de 5 milyon engelli var. Dünya nüfusunun ise yüzde 15’i engellilerden oluşuyor. Toplumumuzda herkes engelli adayı. Bu yüzden yöneticilerin projelerini yaparken engellilerin işlerini zorlaştırmayacak, kaldırımlardan rahatça geçebilecek şekilde projeler üretmeli. Engellilerin spor yapabileceği alanlar yapmalı ve işverenler ise istihdam edilen engellilerin engelliliklerine uygun işlerde çalıştırmalı. Engellilerin mutlu bireyler olması hem ailelerini hem de halkımıza pozitif etki edecektir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karşıyaka Belediye Başkan Aday Adayı Turabi Değerli, 3 Aralık Engelliler Günü hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Değerli, yaptığı açıklamada Dünya Engelliler Günü’nün kutlama günü olmadığını, farklılıklara dikkat çekme ve farkındalıkları arttırma günü olduğunu belirterek “Aslında hepimiz engelli adayıyız. Evimizden, işyerimizden dışarı çıkınca arabanın çarpmayacağının ve engelli duruma düşmeyeceğimizin garantisi yok. Türkiye’de yaklaşık olarak 5 milyon engelli var. Bu da nüfusun yaklaşık yüzde 7’sini oluşturuyor. Dünyada yaşayan engelliler ise dünya nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 15’ini meydana getiriyor. Hepimiz engelli adayıyız ve çoğumuzun bir dostu, bir akrabası çeşitli nedenlerle engelli fakat gerçek engel onların fiziksel durumları değil, zihinlerde oluşan önyargılar neticesinde engelli vatandaşlarımızın önlerine konulan zorluklardır” dedi.
3 ARALIK’TA FARKINDALIK HER GÜN DAYANIŞMA
Değerli, 3 Aralık’ın engellilerle ilgili farkındalık yaratma günü olduğunu ve engelli vatandaşlarla her gün dayanışma içerisinde olması gerektiğine dikkat çekti. Engellilere yönelik projelerin sadece engellileri değil onların ailelerini de yakından ilgilendirdiğini hatırlatan Belediye Başkan Aday Adayı, “Biz engelli vatandaşlarımız için yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik her türlü çalışmayı parti ve siyasi görüş ayrımı gözetmeden destekleyeceğiz. Engelli dernekleriyle eşgüdümlü olarak engelli sağlığı ve rehabilitasyon merkezleri oluşturacağız. Karşıyaka’da ortak kullanım alanlarının engellilerin de kullanımına uygun hale getireceğiz. Engelli spor tesislerinin yapımına öncelik vereceğiz. Bunların gerçekleşmesi durumunda engellilerimiz daha mutlu, daha sağlıklı ve toplumla iç içe olacağından bu projeler sadece engellileri değil, tüm toplumumuzu olumlu yönde etkileyecek. Bu sayede bazı insanların beyinlerindeki engeller de yok olacaktır” diye konuştu.
İSTİHDAM SORUNU
Karşıyaka Belediye Başkan Aday Adayı Turabi Değerli, engellilerin istihdam sorununa da değindi. Toplumun her kesiminde insanlarla görüştüğünü, insanların sorunlarını dile getirdiğini hatırlatan Değerli, “Bana destek olduğunu açıklamak ya da sorunlarını dile getirmek için engellilerin de kendisini ziyaret ettiğini belirterek “Birçok engelli vatandaşımız kendilerine kaldırımlarda yaşatılan engelleri yüzünden dışarı çıkamıyor. Çıkanlar ve istihdam edilenler 2018 Mart ayı istatistiklerine göre kamu dairelerinde 51’binin üstünde özel sektörde ise 100 bin civarında engelli istihdam edilmiş durumda. Fakat çalışan engellilerimizin sorunlarını dinlediğimizde işveren tarafından engeline uygun olmayan işlerde çalıştırılmaya çalışıldığı için çalıştıkları yerlerde sorunlar yaşayabiliyorlar. İşverenlerimiz engelli çalışanlarımızı yapamayacağı işleri yapmaya zorlamamalıdır. Ayrıca engelli oldukları için işe alınmayan iş başvuruları kabul edilmeyen engellilerimiz var. İşverenler kafalarındaki engelleri yıkmalı. İş başvurusunda bulunanları objektif olarak değerlendirmeli ve engelli bireyleri fiziksel durumlarına göre değil yeteneklerine göre değerlendirilerek istihdama kazandırılmalıdır” şeklinde konuştu.
Değerli, belediye başkanı olması durumunda yapacağı projelerin ve gerçekleştireceği hizmetlerin engellilere de fayda sağlayacağını açıkladı. Kentsel dönüşüm çalışmaları ile ya da yolların çeşitli nedenlerle kazılıp yapılmasının kaldırımların ve yolların bozulmasına etki ettiğini belirten Değerli, sözlerini şöyle sürdürdü;
“Bir proje ortaya koyarken fiziksel çevrenin gerçekçi olarak ele alınması gerekiyor. Kaldırımlar yapılırken o kaldırımları kullanan engellilerimiz de dahil tüm vatandaşlarımızı düşünmemiz projeyi o şekilde şekillendirmemiz gerekiyor. Ama bakıyoruz yollar bozuk, kaldırımlar bozuk, büfeler, satıcılar engellilerin önüne engel olarak çıkıyor. Bizim projelerimizde engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak Karşıyaka’da yaşayan diğer insanlarla bütünleştirmek ve geleceklerinden emin olarak sorumluluk almalarını ve bu sayede de kendilerini işe yarar hissetmelerini sağlamak yer alıyor. Biz engellilerimize hak ettiği pozitif ayrımcılığı sağlayacak projelere imza atacağız ve sadece 3 Aralık’ta değil, sadece aralık ayında değil her ay, her gün engellilerimizin yanında olacağız.”

Share
146 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ