logo

BAŞKAN ŞAHİN: “MENEMEN İÇİN ÇALIŞMAKTAN YORULMAYACAĞIZ”

Expomen Agro Hayvancılık, Et ve Süt Teknolojileri, Tarım ve Çiftlik Ekipmanları Fuarı kapılarını muhteşem bir törenle açtı. Törende konuşan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, kendi öz kaynakları ile Menemen’e 300 araçlık iki katlı yeraltı otoparkı, Menemen Şehir Stadı, Kubilay Kültür Merkezi ve 170 dönüm alanda kurulan İzmir’in ilk doğal göl parkı olma özelliğini taşıyan Gölpark Menemen gibi hizmetler kazandırdıklarını hatırlatarak, “Menemen için çalışmaktan yorulmadık, yorulmayacağız” dedi.

 

Menemen Belediyesi’nin ev sahipliğinde Elit Fuarcılık Hizmetleri’nin organizasyonu ile 15-18 Mart 2018 tarihleri arasında ikincisi düzenlenen ve “Toprağın Bereketi Kadın Üretici” temasının işlendiği Expomen Agro Hayvancılık, Et ve Süt Teknolojileri, Tarım ve Çiftlik Ekipmanları Fuarı; Gölpark Menemen’de gerçekleştirilen coşkulu bir törenle kapıları açtı.

Açılış törenine Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve Elit Fuarcılık Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Çiçekçi başta olmak üzere Menemen Garnizon Komutanı Topçu Kıdemli Albay Feridun İşler, Hay-Koop Genel Başkanı Ahmet Ertürk, Köy-Koop Merkez Birliği Genel Başkanı Yakup Yıldız, CHP İl Başkan Yardımcıları Adnan Alabay ve Sedrettin Coşkuner, Menemen, Foça, Bergama ve Tire Ziraat Odası Başkanları, Menemen’deki Meslek Odaları Başkanları, İzmir Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri, Damızlık Sığır Yetiştiricileri ve Kırmızı Et Üretici Birlikleri temsilcileri, Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcileri, üreticiler ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

 

“Menemen her geçen gün gelişiyor”

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm vatan şehitleri adına yapılan saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan törende konuşan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Menemen’in İzmir’in Batı’ya açılan penceresi olduğunu ifade ederek, “Menemen İzmir’in en çok büyüyen, gelişen ilçesi. 2016-2017 TÜİK verilerine göre İzmir ve Ege yılda % 1,1 büyürken, Menemen yılda % 5,59 büyüyor. Biz bu ilçenin büyümesine katkı koymaya çalışırken, tüm sivil toplum örgütlerimizle, muhtarlarımızla, vatandaşlarımızla birlik ve beraberlik içerisinde güzel hizmetler yapmaya devam ediyoruz. Menemen için çalışmaktan yorulmadık, yorulmayacağız” dedi.

 

“İşimizi Menemen, gücümüz Menemen”

Tek derdinin Menemen’in, Menemenlinin gelişimine katkıda bulunmak olduğunu söyleyen Başkan Şahin konuşmasına şöyle devam etti; “Bizim tek derdimiz, tek amacımız Menemen’e hizmet etmek, bu güzel ilçeyi, bu ilçenin güzel insanlarını kalkındırmak. Her yerde her zaman söylediğim gibi bizim işimiz Menemen, gücümüz de Menemen. Bakın, sadece kendi öz kaynaklarımızı kullanarak Menemen’e çok önemli yatırımlar ve hizmetler yaptık. 300 araçlık, iki katlı bir yeraltı otoparkını, Menemen Şehir Stadı’nı, Kubilay Kültür Merkezi’ni ve 170 dönüm alanda kurulan İzmir’in ilk doğal göl parkı olma özelliğini taşıyan Gölpark Menemen’i bu ilçeye kazandırdık. İzmir’de stat tartışmaları süre dursun biz şimdi kendi stadımızda Menemen Belediyesporumuzun zaferlerini izliyoruz. İnşallah şampiyonluğunu da kutlayacağız. Menemen her alanda 1 numara olmaya aday bir ilçedir. Bizim tek derdimiz ilçemize katkı sağlamak. Bugün burada ikincisini düzenlediğimiz Tarım Fuarımız da işte bunlardan biri. Gölpark Menemen’de yılda en az 5-6 fuar yapmayı hedefliyoruz. Fuarlar yapıldıkları kente katma değer katar, katkı sağlar. Bir yerde bir fuar varsa orada herkes kazanır. Üretici kazanır, esnaf kazanır, en nihayetinde de kent kazanır. Biz bu fuarımızla birlikte başta kadın çiftçilerimiz olmak üzere tüm çiftçilerimize bir nebze de olsa katkı sağlamayı hedefledik. İnanıyorum ki doğru yoldayız. Bugün, samanın dahi ithal edildiği bir ülkede tarımın desteklenmesi şart. Bu da doğru düzgün bir tarım politikası ile gerçekleşebilir” diye konuştu.

 

Açılış töreninde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesajının okunmasının ardından Elit Fuarcılık Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Çiçekçi, Köy-Koop Merkez Birliği Genel Başkanı Yakup Yıldız ve Menemen Ziraat Odası Başkanı Arif Metin Karagöl de birer konuşma yaparak, Expomen Agro Hayvancılık, Et ve Süt Teknolojileri, Tarım ve Çiftlik Ekipmanları Fuarı’nın başta Menemen olmak üzere İzmir ve Ege Bölgesi’nde faaliyet yürüten tüm çiftçilere hayırlı olmasını ve katkı sağlamasını dilediler.

Konuşmaların ardından Fuar’ın açılış kurdelesini Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve beraberindekiler hep birlikte kesti. Başkan Şahin daha sonra stantları da gezerek, Fuar alanına kurulan sahnede gerçekleştirilen Kalkınma İçin Kooperatifleşme Paneli’ne katıldı.

“Çözüm kooperatifleşme”

Moderatörlüğünü İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Fatih Kılıç’ın yürüttüğü panelde; Türkiye Hay-Koop Genel Başkanı Ahmet Ertürk, Köy-Koop Genel Başkanı Yakup Yıldız ve İzmir Köy-Koop Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer konuşmacı olarak yer aldı. Panelde, yanlış tarım politikaları nedeniyle bugün Türkiye’de birçok tarım ürününün ithal edilir durumda olduğuna dikkat çekilerek, çiftçilerin ihtiyaçlarını makul fiyatlara temin edebilmesi ve ürettikleri ürünleri değerinde satabilmeleri için kooperatifleşmenin şart olduğu vurgulandı.

4 gün sürecek

Bu yıl ikincisi düzenlenen Expomen Agro Hayvancılık, Et ve Süt Teknolojileri, Tarım ve Çiftlik Ekipmanları Fuarı’nın ikinci gününde Kadın Çiftçiler Bilgi Yarışması gerçekleştirilecek. Ödüllü yarışmalara ev sahipliği yapacak Fuar’ın son iki gününde ise en iyi koyun, en iyi keçi, en iyi koç, en güzel kuzu, ıspanaklı börek, en iyi ıspanak ve çilek yetiştiricisi yarışmaları düzenlenecek.

Share
406 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ